9 Eylül 2018 Pazar

Yuva'yı Yapan Güçlü Atışlar


   Yarınlar kadar yakın içimde fırtına,
   Bu dalgasız deniz durgun aldatır inanma.
   Yaslanıp gururumun kambur sırtına,
   Kendime rağmen durmam basar giderim.
     “

Kurduğun bu dünyanın sessiz ev sahibisin artık, konuğun gideli epey olmuş. Fırtınalar geçmiş, enkazdan kalanlar bir fay hattının etrafına içine yığılmış, inceden bir yağmur yağıyor...

Çıkışı var mı acaba ?

Kimse yeniden eskiye dönüşü vaad etmiyor. Zaten sen de eski günlerinin artık gerçek olduğuna inanmıyorsun. 

Hem gücün kaldı mı ki ?

İşte maalesef insan kalbi öylesine dayanıklı bir malzemeden imal edilmiştir ki, patlayıp sönmez, ölüp gitmez tüm vücuda inat ve umarsızca üzüldükçe daha hızlı atar, yoruldukça daha hızlı atar, canımız vücüdumuzdan çıkmak isteğiyle dolduğunda o büyük çabasıyla yine yeniden daha hızlı atar. Kendimize inanmadığımız bu her anımızda dönüp baktığımız yer; fikirlerine güvenilmemesi konusunda sürekli ikna edilmeye çalışıldığımız kalbimizdir.

Bu düzeni değiştirecek, her gün bir tuğlayı daha “yuva”ya katacak, fayları, yağmurun serin sularıyla dolduracak ve onu ehlilleştirecek yine senin kalbin olacak. Onun yaşama tutkusu ve inatçılığı bu işi “belki” uzun bir zamanda ancak hakkıyla yapacaktır.

Ama sanma ki bu mutlu bir sondur. Kalp kendini bununla kandırmayı da çok seven bir romantizme sahiptir. Yuvanın duvarları bu felaketin gediklerini ve çiziklerini üstünde hep barındıracak. Belki yeni felaketler de vuracak bu duvarları ama inan kalbinin direnişi yeniden yeniden inşa gücüne hep sahip olacak.

O yüzden dileğim hayatının akışı içinde ilahi güçlerin işin akışını şaşırtıcı bir şekilde kolaylaştırmasıdır.  Hayatının onca süresinde yalnızdın, bu yalnızlık çok zor değil, yalnızlığın ismine verilen anlamların hepsi boş ve anlamsız. Ona giden süreçler ise zor, sancılı ancak tam anlamıyla temiz ve saf. Kendin için en iyisinin ve güzelinin geleceğini kabullen.

İyi insanlar kötülükleri çekmekte diğerlerine göre bir adım daha öndedir. Bu da bizim güzel sınavlarımızın bir cilvesi ne yapalım. İşin güzel kısmı ailemizin ve kendi seçtiğimiz ailemizin bu zamanların en güzel imecesini sergilemesi. Onlardan bulduğun her hangi birisine sarıl ve bırakma gittiği yola seni de götürsün bırak. Sen bizleri yanında görme lütfunla zaten fazlasını yaptın, biz de belki senin için bir şeyler yapabiliriz.

Değil mi ?

Rahatla. Güven. Sarıl.

Cennet bu dünyadaymış derler,
Önünden geçmişim.
Köprüm hala sağlammış gördüm,
Üstünden geçmekteyim.
                                              

Hiç yorum yok: